Osam najčešćih saobraćajnih prekršaja koje vozači počine u inostranstvu će se od 7. novembra 2013. godine sankcionisati u skladu sa EU Direktivnom (2011/82/EU) koja tog dana stupa na snagu. Nacionalni zakoni o bezbednosti saobraćaja primenjivaće se na sve vozače bez obzira na to u kojoj zemlji je njihovo vozilo registrovano.Kazne će se izricati za sledeće saobraćajne prekršaje: neprilagođena brzina, nekorišćenje sigurnosnog pojasa, nepoštovanje crvenog svetla na semaforu ili nekog drugog znaka koji propisuje obavezno zaustavljanje, vožnja pod dejstvom alkohola, vožnja pod dejstvom psihoaktivnih supstanci (droge)...
Osam najčešćih saobraćajnih prekršaja koje vozači počine u inostranstvu će se od 7. novembra 2013. godine sankcionisati u skladu sa EU Direktivnom (2011/82/EU) koja tog dana stupa na snagu.
Nacionalni zakoni o bezbednosti saobraćaja primenjivaće se na sve vozače bez obzira na to u kojoj zemlji je njihovo vozilo registrovano.
Kazne će se izricati za sledeće saobraćajne prekršaje:
- neprilagođena brzina,
- nekorišćenje sigurnosnog pojasa,
- nepoštovanje crvenog svetla na semaforu ili nekog drugog znaka koji propisuje obavezno zaustavljanje,
- vožnja pod dejstvom alkohola,
- vožnja pod dejstvom psihoaktivnih supstanci (droge),
- nekorišćenje sigurnosne kacige (za motocikliste),
- korišćenje zabranjene trake (kao sto je zabranjena upotreba trake za hitne slučajeve, trake rezervisane za javni saobraćaj ili trake koja je zatvorena zbog radova na putu),
- nedozvoljena upotreba mobilnog telefona ili bilo kog drugog sredstva komunikacije u toku vožnje.
Ova Direktiva omogućava razmenu podataka o saobraćajnim prekršajima i podacima koji se odnose na vozila i svaka država-članica imaće pristup podacima radi identifikacije počinioca saobraćajnog prekršaja i davanja obaveštenja o samom prekršaju i predviđenoj kazni.
Pre nego što krenu na put u neku od zemalja EU, vozači mogu detaljno da se informišu o saobraćajnim propisima u svakoj od država-članica na internet sajtu Komisije EU.